Pred nejakým časom sme boli v Californii, bol ešte iba apríl, ale tam už teploty stúpali a dalo sa teda opaľovať. Bola som v tom čase tehotná a trpela som ekzémom na tvári, preto som dúfala, že mi slniečko a vlhký vzduch na tvár pomôžu, zahoja. Preto som si tvár natrela len kokosovým olejom, nie opaľovacím krémom. Akú chybu som urobila som zistila večer po návrate domov. Pani domáca keď ma zbadala, hneď vedela čo treba robiť. Priniesla mi v ruke list akejsi rastliny, ktorá jej divoko rástla v záhrade. Ukázala mi jej vytekajúci gél, ktorý som si mala na noc potrieť na spálenú tvár. V momente po natretí na tvár som cítila úľavu od pálenia a pnutia pokožky. Úžas. Odvtedy poznám účinky Aloe vera na vlastnej koži.
Teraz niečo z odbornej knižky k tejto vzácnej rastline.
Poznatky čerpám z knihy Najúčinejšie liečivá z prírodnej lekárne.

Aloa – a jej šťava – je známa už po stáročia vďaka svojim posilňujúcim a liečivým vlastnostiam. Je známe, že gél z aloy pravej má dokázanú schopnosť zmierniť a hojiť postihnuté miesta na koži, ale je veľmi účinný aj pri liečbe a utíšení rôznych chorobných stavov v gastrointestinálnom trakte. Aloa pomáha všade, kde je vnútorné alebo vonkajšie podráždenie.
V Afrike, na Blízkom východe, v Ázii, v Európe a južnom stredomorí, ako aj v Južnej, Strednej i Severnej Amerike rastie viac než 240 druhov aloy. Hoci aloa patrí do čeľade ľaliovitých, vyzerá ako kaktus. Tučné dužinaté listy obsahujú liečivý gél, ktorý sa získa odlomením alebo narezaním listov.
Zo všetkých druhov aloy len štyri sú známe svojou významnou nutričnou hodnotou a z nich najvýznamnejšia je Aloe barbadensis miller. Listy tejto aloy majú veľké výživné bohatstvo. Obsahujú nie menej ako 75 živín a 200 aktívnych zlúčenín, vrátane 20 minerálov, 90% potrebných aminokyselín a 12 vitamínov. Gél z aloy pravej obsahuje aktívne liečivé cukry (glykonutrienty), ktoré nemajú nič spoločné s bielym cukrom. Tieto prírodné liečivé cukry nie sú sladké, nezvyšujú cukor a majú veľa priaznivých účinkov na zdravie (Dr. H.R. Daniel, patológ, strávil dve desaťročia skúmaním liečivých účinkov aloy).
Liečenie rán gélom
Aloový gél aplikovaný na kožu potláča zápal. Má taktiež antibakteriálne účinky. Pri natieraní na kožu pôsobí ako mierne anestetikum, uvoľňuje bolesť, svrbenie a opuch.
Dr. James Foulton, dermatológ z Newport Beach v Californii, hovorí: „Každá rana, ktorú liečime, či už je to zašívanie reznej rany, alebo odstraňovanie rakoviny kože, sa lepšie hojí s aloou.“
Vnútorný zápal
Priaznivé účinky aloy pravej sa neobmedzujú iba na gél. Aj šťava z tejto liečivej rastliny má silné účinky.
Táto šťava pôsobí ako látka s protizápalovým účinkom a neraz sa využíva na zmiernenie pálenia záhy a na zápchu. Niektoré výskumy poukázali na schopnosť aloovej šťavy vyrovnávať pH v črevách, ako aj jej schopnosť znižovať množstvo niektorých mikroorganizmov vrátane kvasiniek. Ďalšie výskumy ukázali, že aloová šťava pomáha detoxikovať črevá, neutralizovať aciditu (kyslosť) žalúdka a účinkuje pri žalúdočných vredoch.
Šťavu získame podobne ako z iného ovocia. Vyrába sa lisovaním listov, ktoré obsahujú gél, pričom sa uvoľňuje koncentrát, ktorý sa potom rozpustí a rozriedi vo vode. Takto pripravená aloová šťava sa predáva v bio obchodoch.
Steve Meyerowitz, autor knihy Power Juices, Super Drinks, tvrdí, že ozajstná sila aloy pravej a jej šťavy pochádza z bohatstva fytochemických látok, ako sú chryzofanol, organické kyseliny acetylsalicylová, jantárová a močová, spolu s polysacharidmi, ako acemanán, s enzýmami, ako glutatión peroxidáza, a s rôznymi živicami.

The cover photo by Martina Kušnieriková