Jedlo v našom tele hnije?

Mnoho ľudí, v dnešnej dobe trpí na nadmernú plynatosť, či zápchu, čo je neodškriepiteľne súčasťou nesprávnej životosprávy. Kombinujeme a jeme také potraviny, ktoré náš tráviaci systém zaťažujú, následkom čoho trpíme na mnohé ochorenia a choroby, veľmi sa trápime, a pritom by to tak nemuselo byť. Dnes omnoho viac ľudí, ako kedykoľvek v minulosti, trpí na rôzne alergie, intolerancie, či podstupuje zdravotné diéty.





V knihe Žiariace zdravie, ktorá bola vydaná pod originálnym názvom The Natural Way to Vibrant Health od autora Dr. Normana W. Walkera, sa píše nasledujúce. Kniha je k dispozícii v kníhkupectvách. Budem niektoré pasáže citovať, nakoľko autor trávenie veľmi dobre vysvetľuje.

Trávenie sa začína v skutočnosti už vtedy, keď pohľad na jedlo a jeho neodolateľná vôňa upozornia žľazy s vnútornou sekréciou, že je potrebná činnosť tráviacich štiav. Ak telo očakáva jedlo a ešte k tomu pôsobí lákavo, endokrinné žľazy sú vyprovokované k aktivácii tráviaceho ústrojenstva a slinných žliaz.

pastedGraphic.png

Veľmi dôležité je dôkladné požuvanie jedla a jeho premiešanie so slinami, pretože všetka pevná potrava sa musí premeniť na kašu. Na tento účel máme zuby. Pohryzením a premiešaním so slinami vznikne kaša, potrava je presýtená slinami a pripravená na prehltnutie.

Prehltnutá potrava sa pažerákom dostane do žalúdka. Žalúdočné žľazy sú v tejto chvíli pripravené ihneď vylúčiť kyselinu soľnú, aby “vydenzifikovala” všetko, čo ‚kaša jedla‘ obsahuje. Kaša sa tak ponorí do kúpeľa z kyseliny soľnej.

Potrava bohatá na sacharidy potrebuje na správne a úplné strávenie alkalické (zásadité) prostredie, no najskôr musí prejsť kúpeľom kyseliny soľnej, aby sa dezinfikovala, pretože citlivá sliznica čreva by sa infekčnými látkami mohla poškodiť (infekcia v čreve potom môže rušiť účinnosť alkalických tráviacich štiav).

Laicky povedané, každá potrava spôsobuje v tele zápal čriev, a preto by sme nemali veľakrát za deň jesť, ani nič zobkať, úplne nám stačia tri hlavné jedlá za deň.

Bielkoviny potrebujú kyslé prostredie, aby ich tráviace šťavy spracovali. Keď prídu do žalúdka a prejdú kyselinovým kúpeľom, aby sa dezinfikovali, žalúdočné šťavy vylúčia pepsín (enzým rozkladajúci bielkoviny) a začne sa rozklad.

Ak jeme koncentrované sacharidy a bielkoviny súčasne, sacharidy sa nestrávia správne, pretože do nich prenikol pepsín.

Rovnako prítomnosť sacharidov v ‚kaši jedla‘ ruší trávenie bielkovín. Následkom tejto neznášajúcej sa kombinácie je kvasenie sacharidov a zahnívanie bielkovín. Na základe prírodných chemických zákonov vedie táto nevhodná kombinácia, spôsobujúca súčasne kvasenie a zahnívanie, k tvorbe plynov, a to nielen v žalúdku, ale aj v čreve a v celom organizme.

Ak nebudete konzumovať koncentrované cukry a škrobové produkty spoločne s koncentrovanými bielkovinami, vyhnete sa žalúdočným ťažkostiam, bolestiam hlavy, nadúvaniu a pod.

Všetky múčne výrobky, napr. chlieb, pečivo, buchty, torty, koláče, keksy; ďalej hranolky, zemiaky, tarhoňa, ryža, cereálie, celozrnné produkty a cestoviny sa nazývajú koncentrované sacharidy.

Všetko mäso – hovädzie, kuracie, rybacie, bravčové a mäsové náhrady, ktoré sa vyrábajú z bielkovín obilia a strukovín (napr. zo sójových bôbov) sú koncentrované bielkoviny.

Niektoré príklady kombinácie jedál, ktoré by sme nemali jesť súčasne:

  • Chlieb alebo rôzne pečivo – nejesť s vajíčkom, syrom alebo mäsom všetkého druhu, či mäsovými výrobkami. Rozhodne by sme túto kombináciu nemali zapíjať malinovkou, kofolou, džúsom, čajom ani osladenou kávou.
  • Mäso nejesť so zemiakmi, ryžou, cestovinami, chlebom alebo žemľou.
  • Mäso nezapíjať žiadnou sladkou vodou, kávou ani čajom.
  • Nejesť koláč s kávou alebo malinovkou.
  • Nejesť polievky obsahujúce súčasne mäsový vývar, kúsky mäsa, halušky a cestoviny.

Je potrebné jesť omnoho viac zeleniny, šalátov a ovocia, ktoré obsahujú bielkoviny a sacharidy v prirodzenej forme. Správnou kombináciou jedál, ich správnym výberom sa vyhneme mnohým zdravotným ťažkostiam. Konzumácia zeleniny a ovocia do vášho života privedie zdravie a svieži pocit. Zamyslite sa nad tým, čo dávate do svojho tela, takmer všetky choroby sú len príznakom, že niečo robíme nesprávne. Môžeme byť žiarivo zdraví a plní energie. Každá kontrolka v aute nám signalizuje ísť s autom do servisu. Všímajme si preto aj blikajúce kontrolky nášho tela. Vezmime ho do servisu a nech naše kroky nevedú priamočiaro k lekárovi. Ten s nami nežije doma, ten nevidí našu dennú rutinu, nad tou sa musíme zamyslieť sami!

Upozorňujem, že články sú písané len pre vašu informáciu a neslúžia ako návod. Informácie čerpám z vlastných skúseností či z odborných a náučných kníh. Informácie v článku nie sú konzultované s lekárom. Pokiaľ tieto informácie použijete na vlastné účely, učiníte tak na vašu vlastnú zodpovednosť. Ako autor nijako nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia narábať s danými informáciami, ani nenesiem zodpovednosť za žiadne prípadné zdravotné ťažkosti a komplikácie. Nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia, článok a informácie v ňom, nie sú náhradou lekárskej diagnózy. Prípadné nejasnosti preberte so svojim lekárom.

Komentujte