Karfiolové bezlepkové fašírky

Chutnali ste už karfiol v surovom stave? Je veľmi chutný, chrumkavý a lahodný. Je veľmi bohatý na draslík, fosfor a síru. Obsahuje 90% vody a pomerne veľa bielkovín. Ak sa ale konzumuje vo väčšom množstve, môže dráždiť obličky. Má však dobrú výživnú hodnotu, a ak sa je s mierou, je dobrým doplnkom jedál.

Moje karfiolové fašírky vznikli jednoducho. Potrebovala som:

  • 5 hlavičiek karfiolu
  • 2ks vajcia
  • ryžová múka
  • jarná zelená cibuľka
  • mletá kurkukma
  • červená mletá paprika (sladká)
  • majorán
  • himalájska soľ
  • repkový olej

Karfiolové hlavičky som si uvarila na pare, nie vo vode. Používam ten starý spôsob, kedy do hrnca s vodou vložím sitko na to určené, ktoré je položené mierne nad hladinou vody a teda bublajúca voda sa nedotýka zeleniny, len vytvára paru, ktorá karfiol (či inú zeleninu) na sitku uvarí. Na varenie postačilo cca 12 minút. Je potrebné, aby bol karfiol mäkký a dal sa ľahko rukami rozdrviť na mrveničku. Samozrejme až po jeho vychladnutí.

K takto pomrvenému karfiolu pridáme 2 vajcia, 2-3 polievkové lyžice ryžovej múky, nakrájanú zelenú cibuľku, pol čajovej lyžice kurkumy, štipku červenej mletej papriky, pol čajovej lyžice majoránu a soľ podľa chuti. Ja príliš nesolím, moje telo si nevyžaduje soľ v tak veľkej miere, ako napríklad solia v reštauráciách či iní kuchári v mojom okolí. A požívam zásadne morskú soľ alebo himalájsku soľ. Som toho názoru, že je lepšie posoliť jedlo menej a dosoliť si v tanieri (každý podľa svojej chuti), ako jedlo presoliť.

Túto zmes je potrebné poriadne premiešať, aby sa všetky ingrediencie spojili a postupne začať tvarovať fašírky. Tvarujem asi ako stred mojej dlane. Lepšie menšie ako väčšie. A takéto fašírky poukladám na vopred rozpálený repkový olej, s ktorým mám veľmi dobré skúsenosti, pretože sa neprepaľuje a vydrží vypražiť cca 16 kúskov. A fašírky sú lahodnejšie. Nenechávajte ich piecť dlho. Stačí im naozaj chvíločka, len aby teplo prešlo fašírkou z jednej aj z druhej strany.

Poukladajte si ich na servítku a z oleja poriadne osušte, aby neboli mastné.

Podávala som ich s uhorkovo-rajčinovo-šalotkovým šalátom so štipkou soli a citrónovou šťavou. Mňam!

Prajem Vám dobrú chuť!

Karfiolové bezlepkové fašírky
Karfiolové bezlepkové fašírky

Komentujte