Ako je to vlastne s kofeínom počas tehotenstva? Kládla som si túto otázku, pretože som milovníčka kávy a nechcela som sa jej počas tehotenstva vzdať. Dokonca mi pri bolestiach hlavy robila doobedná šálka kávy dobre. Deň som lepšie zvládla. A môj doktor mi povedal, že jednu šálku denne môžem. Neskôr, počas dojčenia, som opäť hľadala odpoveď na otázku, piť či nepiť kávu?
Až táto skvelá kniha 100 NAJZDRAVŠÍCH JEDÁL PRE BUDÚCE MAMIČKY (J. Bowden, A. Tannisová), mi poskytla relevantné odpovede a ja som celú problematiku pochopila. Pustím sa do toho, vysvetliť to aj vám, budúce maminky!
Na kofeíne je najhoršie to, že podobne, ako je to pri umelých sladidlách, aj on môže byť ukrytý v mnohých potravinách, o ktorých to ani neviete, vrátane koláčov, čokoládových sušienok, čokoládových pudingov, kávy, espresa, horúcej čokolády, latté, čokoládovej zmrzliny, malinoviek a čajov (kofeín sa nachádza aj v čaji maté). Množstvo kofeínu v nich sa líši v závislosti od veľkosti porcie, druhu výrobku a spôsobu prípravy.
Koľko kofeínu prijmete každý deň?
V USA skonzumuje dospelý človek priemerne 120mg kofeínu denne, čo sú tri plechovky nealkoholického nápoja s obsahom kofeínu alebo 1,5 šálky kávy (samozrejme, v skutočnosti je toto množstvo oveľa vyššie). V súčasnosti už vládne a zdravotnícke organizácie tehotným a dojčiacim ženám odporúčajú, aby svoj príjem kofeínu obmedzovali na množstvo 200mg denne, čo sú asi dve šálky (alebo jeden hrnček) kávy.
Vzhľadom na to, že kofeín nie je pre zdravie a organizmus esenciálna živina a bežne sa vyskytuje v potravinách, ktoré nie sú až také zdravé, asi by bolo najlepšie jeho príjem v strave v období tehotenstva minimalizovať. Výborné by bolo, keby ste ho úplne vynechali. Okrem toho, ak zo svojho jedálneho lístka vynecháte kofeín, zlepší sa vám spánok. Preto, nikdy nepijem kávu po 14:00 hodine popoludní. Jej vstrebávanie by ovplyvnilo môj spánok. Kofeín potrebuje nejaký čas na vstrebanie a vyplavenie sa z tela a preto, keď dodržíte čas do 14:00, mali by ste spať neovplyvnení kofeínom.
Vedecký súboj
Na konzumáciu kofeínu počas tehotenstva nejestvuje jednoznačný názor. Výskumy zamerané na kofeín a tehotenstvo neprinášajú zhodné výsledky.
Ako prvý upozornil na príjem kofeínu výskum uskutočnený v Spojenom kráľovstve. Do vzorky bolo zaradených 474 tehotných žien, ktoré oznamovali svoj príjem kávy, čaju a kolových nápojov pred tehotenstvom a počas neho. Ženy, ktoré počas tehotenstva konzumovali viac ako 300mg kofeínu denne (asi tri šálky kávy), mali dvojnásobne vyššie riziko potratu v porovnaní so ženami, ktoré konzumovali menej než 150mg kofeínu denne.
Určite to nie je pravidlom, ale v prvom trimestri je plod najcitlivejší, potrebuje živiny a teda veci, ktoré ho vyživujú a pomáhajú mu zdravo rásť, namiesto prijímania škodlivín. Vysvetľujem si preto moju nechuť ku káve v prvom trimestri práve takouto ochranou novovznikajúceho bábätka.
Je to o kofeíne, nie o káve
V štúdii uverejnenej v American Journal of Obstetrics and Gynecology vedci konštatovali, že vôbec nejde o to, aký druh nápoja s kofeínom tehotné ženy vypijú. Len čo prijmú 200mg kofeínu, riziko potratu sa zvyšuje. To len potvrdzuje fakt, že vinníkom je kofeín, a nie káva.
Označenie „bez kofeínu“
Ak sa kupujete produkty s označením „bez kofeínu“, môžu sa vám zdať ako zdravá alternatíva, ale nie sú. Po prvé, je dôležité vedieť, že keď sa z výrobku odstráni kofeín, výrobok neostane bez kofeínu. Tieto výrobky stále obsahujú kofeín, a ak si dáte ešte aj čokoládu alebo pohár čokoládového mlieka, môžete svoj denný príjem kofeínu zvýšiť na nebezpečné množstvo bez toho, aby ste si to uvedomovali.
Po druhé, proces odstraňovania kofeínu a čaju, kávy a nápojov je zo zdravotného hľadiska diskutabilný. Látky, ktoré sa pri tom využívajú, ostávajú v nápojoch a môžu predstavovať určité zdravotné riziká. Na stretnutí American Heart Association koncom roka 2007 boli prezentované výsledky výskumu, ktoré dokazovali, že konzumácia tzv. bezkofeínovej kávy zvyšovala hladinu cholesterolu a apoproteínu B v krvi, pričom obe látky sú rizikovými faktormi srdcových ochorení. Počas výskumu boli porovnávané tri skupiny: prvá skupina konzumovala 3-6 šálok bežnej kávy s obsahom kofeínu, druhá skupina 3-6 šálok kávy s odstráneným kofeínom a tretia skupina kávu nepila vôbec.
Záver
Budúce mamičky, rozhodnutie je v konečnom dôsledku na vás. Vy sama viete, koľko produktov denne prijímate v jedálničku, koľko kofeínových výrobkov vám chutí a čoho ste ochotná sa počas tehotenstva vzdať. Zoberte na vedomie, že kofeín nájdete vo všetkých výrobkoch, ktoré sú vyrobené z kávových zŕn a kakaa (áno, aj čokoláda!), ako aj čaj a kolové nápoje. Dávajte si pozor na sladkosti či čokoládové sušienky, ktoré vás tak neuveriteľne lákajú. Takže, majte oči otvorené, aby ste odhalili skryté zdroje kofeínu vo svojej strave. Myslite na vaše nenarodené bábätko. Neskôr už bude neskoro ľutovať. Teraz je čas niečo zmeniť.

Fajn článok. Všeobecne by som to videl tak, že so strašením v tejto téme netreba preháňať, ale všetko treba robiť s mierou, aj piť kávu. Tak, ako sa píše, tých 200mg kofeínu je podľa všetkého strop. A toľko kávy, resp. čaju, by človeku jednoducho malo stačiť 🙂
Téme sme sa venovali už viackrát a verím, že uverejnenie linku nebude vadiť: https://cafeziaherbalcoffee.sk/tag/kava-v-tehotenstve/