Kváskový makový chlieb

„A ty kváskuješ?“

„Áno, ja kváskujem.“

Dnes už taká samozrejmá fráza, kedy sa žena, matka, manželka, babka či tínedžerka (nekrivdím žiadnemu mužovi) pýtajú jedna druhej na ulici 😀

Ja kváskujem. Prinútila ma k tomu netradičná situácia, keď nás nechcene zatvorili doma a ja som nemala možnosť ísť nakúpiť. Bolo to obdobie sebapoznávania, svojich možností, chuti tvoriť. Našla som eshop, kde som si nakúpila múku (chvála kuriérom, ktorí ani počas najhoršieho obdobia ani raz nevypadli z kolobehu dovážania potravín), založila kvások – kŕmila si ho sťa vlastné dieťa a pustila sa do pečenia chleba.

Uznávam, prvé kusy neboli bohviečo. No do koša nešiel ani jeden.

Za dva roky som si recept upravila podľa svojich predstáv (piecť ma učila kamarátka cez Messenger) a dnes vyzerá takto:

Budete potrebovať:

  • – 150g ražný kvások
  • – 500g polohrubej celozrnnej múky
  • – 1čl himalájska soľ
  • – 0,5čl drvená rasca
  • – 0,5čl chlebové korenie (alebo kmín, koriander, fenikel, aníz)
  • – 0,5 čl bylinky (bazalka/petržlen/senovka/jedlé kvety)
  • – 1ks malý zemiak
  • – hrsť semien (tekvicové jadrá/slnečnicové semená/ľanové semená/pomleté vlašské orechy a pod.)
  • – mak
  • – 180g voda

Postup pri výrobe chleba:

Rozkvas

Začínam vždy ráno. Do väčšej misy dám 150g ražného kvásku (alebo 2PL). Pridám 150g celozrnnej polohrubej múky a 150g vody. Premiešam, misu prikryjem pokrievkou s dierkou (aby rozkvas dýchal) a nechám kvasiť na teplom mieste (najlepšie slnečnom) 10-12 hodín.

Chlieb

Večer spracujem hotový rozkvas do cesta na chlieb. K rozkvasu pridám 350g celozrnnej polohrubej múky, soľ, korenie, bylinky, semienka/oriešky, 2PL mak, najemno nastrúhaný zemiak a 180g vody. No a túto zmes miesim rukou kým sa cesto neoddeľuje od stien misy a drží si tvar. Miesenie trvá cca 10 minút. Potom bochník vysypem pohánkovou (alebo inou hladkou múkou), aby sa nelepil. Takýto ho vyklopím do ošatky (tiež musí byť vysypaná najlepšie zemiakovým alebo kukuričným škrobom), prikryjem suchou utierkou a nechám kvasiť do rána normálne na kuchynskej linke (nie v chladničke).

Ráno zapnem rúru na 250 stupňov, vložím do nej 2 plechy, aby sa zohriali a boli horúce. Keď je rúra vyhriata, na jeden horúci plech vyklopím z ošatky bochník (bochník pečiem na papieri na pečenie) a vložím ho do rúry. Do druhého (hlbokého) plechu vylejem asi 3dcl vody, aby sa vytvorila vo vnútri para, ktorá chlebíku vytvorí chrumkavú kôru. Zatvorím rúru, znížim teplotu na 220 stupňov a pečiem 40-45 minút. Pred nakrájaním nechám chlieb vychladiť.

Dobrú chuť!

Komentujte