Milostný vzťah

Dvaja ľudia sa do seba zamilujú. Keď sa to stane, celý vesmír sa pootočí do niečoho krásneho, v čom dvaja zamilovaní prežívajú neuveriteľne nádherné pocity lásky. V tom období akoby nič iné, ako ich zamilovanosť a náklonnosť, neexistovala.

V očiach toho druhého vidia nekonečné podoby vesmírnych krás.

V dotykoch cítia nekonečné chvenie a túžbu.

Pri bozkoch zažívajú nekonečnú extázu.

Keď sa spoja ich telá, niet silnejšej mágie.

Zamilovaní ľudia pociťujú nekonečné šťastie. Život akoby zrazu začal dávať väčší zmysel. Povinnosti už nie sú tak akútne. Dni akoby nabrali iný rozmer, keď pocity na srdci sú tak silné. Emócie drancujú zmysly do vytŕženia. Stav zamilovanosti prináša ľuďom do bežného života krídla, na ktorých sa môžu vznášať a nevnímať časopriestor. Krása zamilovanej bytosti je neopísateľná. Zamilovaná bytosť žiari svetlom, prekvitá, vonia, nadnáša sa, vníma všetkými zmyslami.

V stave zamilovanosti vznikajú najvzácnejšie diela, najvzácnejšie texty románov, piesní, básní, malieb a sôch. Zamilovaní sú blázni, ktorí najviac cítia slobodu na srdci. Láskou v srdci dokážu otvárať zamknuté dvere vlastného bytia a dokážu prežiariť srdcia ostatným ľuďom vo svojom okolí. Zamilovaní cítia, svoje emócie nechávajú tiecť búrlivými prúdmi rieky lásky.

Prečo tieto stavy zamilovanosti časom zo vzťahu vymiznú?

Každodennosť, rutina dní, starosti a potreby, ktoré treba splniť sa ukážu, ako drsná realita. Zamilovaných ľudí “prebudí” ťažoba každodennosti. Každý deň so sebou prináša isté povinnosti a úlohy. Práca, pracovné úlohy, domácnosť, platenie účtov, deti, škôlka, škola, učenie, výchova, starostlivosť. V kolobehu povinností sa zamilovanosť pomaličky vytráca. Pocity zamilovanosti pohltia úlohy, ktoré nie je možné odložiť bokom. Pocity zamilovanosti pohltí rutina. Postupne sa zo vzťahu vytratí túžba a vzťah začína stagnovať. Dvaja ľudia sa síce majú radi a žijú spolu vo vzťahu, no počiatočná zamilovanosť a nekonečná túžba sú preč.

Je umením dokázať vo vzťahu udržať túžbu a krásnu zamilovanosť. Je prirodzené, že popri starostiach v práci, s deťmi a povinnosťami okolo nich, sa euforické stavy zamilovanosti vytrácajú. Po niekoľkých rokoch vzťahu sa dvaja začínajú dokonca iritovať pod tlakom denných povinností. Na vzťah padne ťažoba každodennej rutiny.

Nájsť rovnováhu medzi povinnosťami a vzťahom je alchýmia. Tajomstvom je práve starostlivosť o milenecký vzťah.

Milenecký vzťah potrebuje slobodu, potrebuje dýchať, potrebuje priestor.

Milenecký vzťah potrebuje oheň túžby udržiavať tak, aby nepálil, ale neustále horel.

Milenecký vzťah potrebuje krídla.

Milenecký vzťah potrebuje svieži vánok.

Milenecký vzťah potrebuje radosť.

Keď si dvaja ľudia doprajú dostatok priestoru, necítia sa zviazaní, žijú v slobode vlastného bytia, vlastných predstáv o živote; je dosť možné, že sa nevytratí potrebná túžba, ktorá rozdúchava horiaci plameň lásky.

… každý si už predstavte pod rúškom vlastnej fantázie, čo znamená sloboda vo vzťahu. Dojmy a pojmy sa môžu líšiť 🙂

Komentujte