Prečo nejem mäso?

Nejem mäso už nejakú dobu. Táto moja premena na vegetariána  nenastala okamžite. Uskutočnila sa postupne. Zistila som totiž, že moje telo mäso nevie dostatočne stráviť, nakoľko mám zanesené črevá a trávenie podráždené dlhodobým užívaním cukru, sladkostí, nedostatkom čerstvej zeleniny a ovocia a v neposlednom rade medikamentami, ktoré príznaky môjho tela len potláčali – vôbec neliečili. Pre predstavu to vyzeralo tak, že som trpela plynatosťou, nafukovaním, pocitom plného brucha, zápchou, bolesťami hlavy a nespavosťou. Áno, všetko to spolu súvisí, telo sa trápilo, potravu sa snažilo rozložiť, vytiahnuť zo stravy potrebné látky na jeho správne fungovanie. A keďže som telu nedodala potrebné látky v podobe čerstvého ovocia a zeleniny, nemalo energiu. Namiesto dotovania vitamínmi, som svoje telo zaťažovala. Z toho vyplynuli všetky vyššie uvedené zdravotné ťažkosti.

Prečo nejem mäso?
Dostala som sa do fázy, že takýto obrázok vo mne nevyvoláva príjemný pôžitok, skôr nechutenstvo. Photo: frutarian.cz

Vrátim sa k pôvodnej myšlienky v úvode. Keď sa vyznám ľuďom, že mäso nekonzumujem, takmer každý sa na mňa pozrie a múdro zhodnotí, že preto vyzerám tak nezdravo vychudnuto (meriam 170 cm, vážim 58 kilogramov, mám za sebou tri pôrody) a že mäso jesť potrebujem, pretože obsahuje potrebné bielkoviny.

Doktor Walker vysvetľuje, že v takomto prípade narážame u ľudí na ich obrovské medzery vo vedomostiach o stavbe buniek a tkanív ľudského tela. Otázka, odkiaľ beriem bielkoviny, je dôkazom, že ľudia nemajú žiadnu predstavu o tom, ako pôsobí trávenie koncentrovanej bielkoviny, ako je napr. mäso, na zdravie a dĺžku života. Dr. Walker pripomína, že ľudské telo nemôže priamo využiť žiadnu plnohodnotnú bielkovinu – ako je napr. mäso, ryba alebo hydina, ale musí ju rozložiť na atómy a molekuly, z ktorých je samé zložené. Až potom ich opäť skladá tak, aby vznikli presne tie aminokyseliny, ktoré sú v danej chvíli potrebné, a ktoré sa celkom odlišujú od bielkovín v práve zjedenom mäse.

Počas tohto rozkladacieho a rozpúšťacieho procesu pracuje teda tráviace ústrojenstvo “nadčas” a vyrába pritom nadmerné množstvo kyseliny močovej. Táto kyselina močová sa dostáva samozrejme do tela a prijíma ju hlavne svalstvo. Skôr či neskôr  sa dosiahne bod nasýtenia niektorého svalu a kyselina močová začne kryštalizovať. Mikroskopicky malé kryštáliky sú tvrdé a ostré.

Až potom začínajú vážne problémy. Pri pohyboch svalov prenikajú kryštáliky pošvami nervov a vznikajúce ťažkosti označujeme ako reumatizmus, neuritída, ischias a pod.

Čo nás najviac oslabuje

Vedeli ste, že potraviny, ktoré naše telo najviac oslabujú, sú mäso a škroby? Predstava, že mäso je potrebné pre každého, kto ťažko pracuje, je úplne nesprávna a dokonale vyvrátená. Všimli ste si už, ako sú ľudia unavení po obede, najviac po veľkonočnom či vianočnom jedle? Namiesto toho, aby sa cítili silní a nabití energiou, majú chuť si zdriemnuť, zívajú a nemajú energiu nič robiť. Keby mäso a škroby dodávali energiu, vyzeralo by to inak.

Naopak tí, ktorí jedli len šalát, ovocie a pili čerstvé šťavy, vstávajú od stola s lepším pocitom, než pred jedlom. Moji priatelia a rodina argumentujú, že zo šalátu sa nenajedia a pociťujú po ňom hlad. Omyl, to len telo trošku zavádza, pretože jediné čo daní ľudia cítia, je pocit nezaplneného žalúdka. Zistila som totiž pozorovaním, že ľudia sa cítia najedení až vtedy, keď sú plní, niekedy až na prasknutie. A tu nastáva prvý obrovský omyl!

Vysvetlenie: väčšinou pozostávajú jedlá z mäsa a škrobovín a telo nevyživujú. Je to neživá potrava, ktorá nedaruje život. Život v potravinách sa zničil varením a jedlo slúži len na naplnenie žalúdka a obyčajne tvorí veľké množstvo plynov. Jedlá zo surových potravín sú naopak živé a trvalo telo zásobujú silou a energiou.

V čom robia chybu vegetariáni?

Väčšinou robia chybu v tom, že úplne škrtnú zo svojho jedálnička mäso, ryby a hydinu a nahradia to veľkým množstvom potravín z obilia a škrobu. Takmer všetku čerstvú zeleninu varia a pijú veľmi málo, alebo vôbec žiadne surové šťavy. Podotýkam, že surové šťavy robené doma vlastným odšťavovačom, nie zakúpené koncentrované ovocné a zeleninové šťavy.

Pri takejto strave je prakticky nemožné udržať si telo zdravé, pretekajúce energiou a vitalitou. Prísni vegetariáni, ktorí jedia len surovú stravu a pijú veľmi veľa surových štiav, sú bez výnimky neobyčajní ľudia, ktorí sú každý deň zdravší a mladší.

Mäso som nekonzumovala ani počas tehotenstiev, nekonzumovala som ho ani počas dojčenia mojich detí, nedávam ho ani svojim deťom (5r., 3r. a 1r.). Nemala som problém s obsahom železa ani bielkovín, cítila som sa výborne, v prvom trimestri (ani neskôr) som nepociťovala žiadne nevoľnosti, netrpela som závratmi ani opuchmi končatín, a v neposlednom rade som netrpela žiadnou zbytočnou nadváhou. Žiadne tukové zásoby nemám, kilá získané počas tehotenstva som nechala pôrodmi v nemocnici. Podotýkam, že som sa počas tehotenstiev denne veľmi veľa hýbala, cvičila ľahké cviky a jógu.

Čerstvé šťavy som intenzívne (denne) začala piť dňom prvého pôrodu (2016), kedy som pôrodné bolesti a samotný pôrod prekonala bez zvýšených ťažkostí a pila som len mrkvovú šťavu. Počas (pred)pôrodných bolestí (cca 10 hodín) som nejedla žiadne jedlo – okrem spomínanej mrkvovej šťavy -, a mala som potrebnú energiu. Netrpela som hladom ani nedostatkom energie. A nebyť čerstvých štiav, neprežila by som týždeň strávený v nemocnici, kde bola mäsová strava na dennom poriadku a myslím, že by sa mi ani nevytvorilo materské mlieko. Dnes pijem denne 1/2 litra až 1 liter čerstvej ovocnej či zeleninovej šťavy.

Dych mäsožravcov

Zaujímavosťou je, že ľudia konzumujúci mäso majú určitý hnilobný dych, ktorý naďalej pretrváva aj po výplachoch čriev. Tu trošku odbočím, pretože chcem zdôrazniť, že je potrebné poriadne si vyčistiť zuby po každej konzumácii mäsa, akéhokoľvek. A to nielen samotnou zubnou kefkou, ale hlavne medzizubnými kefkami (zubár/dentálna hygienička najlepšie odporučia vhodnú veľkosť medzizubnej kefky) a zubnou niťou nevynímajúc. Kúsky mäsa ostávajú medzi zubami po nedôkladnom vyčistení aj niekoľko dní. A to tam hnije.

Hnilobnému dychu sa v zásade nedá zabrániť, pretože mäso, ktoré ľudia konzumujú je zaplavené adrenalínom z nadobličky zvierat. Nadobličky sú malé, kapucni podobné orgány, umiestnené hore na obličke. Adrenalín, ktorý vylučujú, je taký účinný, že v porovnaní s ním bledne aj účinok atómovej bomby. Ak nadobličky odovzdajú kvapôčku tejto silnej substancie do krvi, okamžite sa zriedi na 1 : 1-2 miliardám. Dá sa to porovnať s kvapkou atramentu v 14 miliónoch litrov vody. Resp. je to vzdialensoť dlhá ako 5 000 letov na Mesiac.

Adrenalín je silný jed, ktorý sa nám často vymyká spod kontroly. Keď sa hneváme alebo máme strach, stávajú sa nadobličky aktívnejšie než inokedy a podľa sily hnevu alebo strachu sa riadi množstvo adrenalínu odovzdávaného do krvi.

Ak ide zviera na porážku, má rovnaký príšerný strach ako by mal aj človek. Jeho nadobličky produkujú toľko adrenalínu, že je ním nasiaknuté celé jeho telo. Okrem toho sa v priebehu niekoľkých minút po smrti začnú rozkladať bunky a tkanivá.

Pohľad z inej strany

Doktor Joachim Mutter, nemecký lekár a odborník na výživu, dodáva ďalšie argumenty, prečo človek nemusí jesť mäso. Porovnáva človeka a bylinožravcov s mäsožravcami.

Zuby mäsožravcov sú všetky ostré a teda výborné na trhanie potravy (mäsa), človeku tvoria chrup väčšinou stoličky, ktoré sú uspôsobené na drvenie, mliaždenie a mletie rastlín, listovej zelene a semien.

Čeľusť u mäsožravcov najčastejšie smeruje len smerom hore a dolu, oproti bylinožravcom (aj človeku), ktorých čeľusť je pohyblivá a teda umožňuje dokonalé prežúvanie rastlinnej potravy.

Sliny zdravého človeka sú takisto ako sliny bylinožravcov zásadité. Okrem toho obsahujú enzým ptyalín, ktorý pomáha štiepiť uhľohydráty a dopomáha tak k tráveniu. Sliny dravcov tento enzým neobsahujú a pH ich slín je kyslé. Zásaditosť slín pomáha udržiavať zuby v dobrej kondícií (dodáva im stratené minerály). Práve konzum kyslých potravín narúša zubnú sklovinu, odbúrava zo steny zubu minerály, následkom čoho vzniká zubný kaz.

Žalúdok mäsožravcov obsahuje niekoľkonásobne vyššie množstvo kyseliny chlorovodíkovej ako žalúdok človeka. Kyselina chlorovodíková pomáha tráviť živočíšne bielkoviny. Takisto tvar a vnútorná štruktúra orgánu nasvedčujú, že človek je predovšetkým bylinožravec. Žalúdok dravcov je oválny ako vak a má hladký povrch. Žalúdok človeka, rovnako ako žalúdok bylinožravcov, má predĺžený tvar s vnútorným zbrázdeným povrchom.

Črevá mäsožravcov sú len trojnásobne dlhšie ako výška ich tela. Krátke črevá mäsožravcov sú teda dokonalo prispôsobené na to, aby strávené mäso rýchlo vylúčili. Mäso rýchlo hnije a hnilobné procesy môžu produkovať jedy, preto je ho lepšie rýchlo spracovať a vylúčiť. Črevá bylinožravcov sú však zhruba 12-násobne dlhšie ako ich telesná veľkosť, a takto nesmierne dlhé sú aj črevá človeka. Dlhá črevná dráha umožňuje kvalitnejšie spracovanie rastlinnej potravy, zároveň robí problémy pri trávení a vylučovaní potravy mäsitej.

Pečeň mäsožravcov dokáže odfiltrovať 10-15krát viac kyseliny močovej ako pečeň človeka. Kyselina močová je prítomná v mäsitej strave, naproti tomu v rastlinnej strave sa vyskytuje len výnimočne (v káve, kakau a obilninách). Organizmus mäsožravca spracúva kyselinu močovú lepšie, lebo je vybavený enzýmom urikáza, ktorý dokáže kyselinu močovú rozložiť. Ľudské telo tento enzým nepozná, a tak má neraz s kyselinou močovou problémy, čo je typické pri zvýšenom konzume mäsa.

Jazyk majú ľudia, rovnako ako bylinožravce, hladký po celom svojom povrchu. Dravce majú zbrázdený jazyk, drsný ako šmirgeľ – dokonale uspôsobený na trhanie mäsových vláken, ohlodanie chrupaviek a kostí.

Vitamín C mäsožravce majú, človek a niektoré iné bylinožravce nie, pretože sa telo spolieha na príjem Céčka z rastlinnej potravy.

Prečo nejem mäso?
Prečo nejem mäso? Lebo zelená sa mi páči viac! Photo: vegnews.com
Upozorňujem Vás, že články sú písané len pre vašu informáciu a neslúžia ako návod. Informácie čerpám z vlastných skúseností či z odborných a náučných kníh. Informácie v článku nie sú konzultované s lekárom. Pokiaľ tieto informácie použijete na vlastné účely, učiníte tak na vašu vlastnú zodpovednosť. Ako autor nijako nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia narábať s danými informáciami, ani nenesiem zodpovednosť za žiadne prípadné zdravotné ťažkosti a komplikácie. Nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia, článok a informácie v ňom, nie sú náhradou lekárskej diagnózy. Prípadné nejasnosti preberte so svojim lekárom.

2 thoughts on “Prečo nejem mäso?

  • 11. augusta 2021 at 22:22
    Permalink

    Dobry den, chcem sa opytat, ci to, ze vase deti nejedia maso je len preto, ze Vam maso robi problem alebo je to po konzultacii s detskou lekarkou alebo len tak vseobecne.Dakujem

    Reply
    • 11. augusta 2021 at 22:53
      Permalink

      Dobrý deň, zvážila som viacero možností, naštudovala knihy a nejeden odborný článok a vyšlo mi z toho jedno: vyskúšam neísť cestou tabuliek a “toho čo sa musí jesť” a to mäso jednoducho jesť nebudeme nik. Deťom som ho však nezakázala, keď niekde mäso je (napr. u starých rodičov), môžu si dať, no vždy odmietnu. Syn (5 r.) mi povie, že nechce jesť mŕtve zviera. Dcéra (3 r.) ochutnala a vyjadrila nechuť. Detská lekárka je upovedomená, deti navštevujú pravidelné prehliadky a všetko je zatiaľ v poriadku. Nie som v tomto radikálna, len ma zaujíma ako sa bude vyvíjať ľudský organizmus bez konzumácie niečoho (mäsa), čo v skutočnosti ľudský organizmus nepotrebuje. A sú o tom vedené štúdie.

      Reply

Komentujte