Mlieko sa všeobecne považuje za veľmi prospešnú potravinu. Mlieko v ľudskej výžive je potravou, ktorá tvorí najviac hlienov. Podľa skúseností Dr. Walkera, ktoré dlhé roky zbieral pri pomoci svojim pacientom, je mlieko od detstva až do staroby tou najzákernejšou príčinou prechladnutia, chrípok, prieduškových problémov, astmy, sennej nádchy, zápalu pľúc, tuberkulózy, kožných chorôb a zápalu vedľajších nosových dutín.
Na základe reklamy a nesprávnej výchovy väčšina ľudí používa pasterizované kravské mlieko ako potravu v domnienke, že ide o potravinu vhodnú pre ľudí každého veku, od kolísky až po hrob.
Mlieko je potravou určenou pre mláďatá od pôrodu až do doby, keď sú natoľko vyvinuté, že môžu prijímať prírodné potraviny. Kravské mlieko nebolo nikdy určené pre ľudské mláďa! Príroda ho plánovala ako potravu pre teliatka!
Materské mlieko, kravské mlieko a ich účinky
Potrava dieťaťa je vtedy prirodzená, ak ide o mlieko jeho matky. Toto mlieko obsahuje vodu, prírodné cukry, soli, aminokyseliny, hormóny, vitamíny a tie prvky, ktoré potrebuje jeho malé telo na rast. Jednou z najdôležitejších účinných látok v mlieku je substancia kazeín; dodáva veľký počet aminokyselín na tvorbu bielkovinových molekúl, potrebných na stavbu detského tela. Kazeín je obsiahnutý len v mlieku a vo vajciach.
Materské mlieko má v prvom rade za úlohu vybudovať kostné tkanivo u jednotlivých zvierat. Preto by chemické zložky materského mlieka mali určitý čas vyživovať dieťa, aby sa kostné tkanivo vyvíjalo správne (samozrejme, že vybudovanie kostného tkaniva je len časť úlohy materského mlieka. Slúži na všeobecné vybudovanie zdravého tela, pre kojencov je jedinou zdravou, plnohodnotnou výživou. Inak je tomu ale u dospelého človeka a kravského mlieka.
Kravské mlieko je podstatne hustejšie ako mlieko materské a obsahuje o 300% viac kazeínu. Má zdvojnásobiť váhu teliatka v šiestich až ôsmich týždňoch, zatiaľ čo telo dieťaťa potrebuje šesť až sedem mesiacov, aby svoju váhu zdvojnásobilo. Kravským mliekom sa telo teliatka buduje tak, aby v dospelom veku dosiahlo 450 až 900 kg váhy. Ktorý muž alebo žena by si priali vážiť 110 alebo 140 kg?
Ďalším dôležitým bodom, ktorý sa často prehliada, je obsah fosforu v mlieku. Fosfor je kyselinotvorný prvok a kravské mlieko ho obsahuje takmer o 50% viac ako materské mlieko. Okrem toho je v oboch druhoch mlieka rozdielny pomer fosforu a síry.
Ľudské telo musí použiť nesmierne úsilie, aby strávilo kravské mlieko, a následok tejto námahy je, spolu s vysokým obsahom kazeínu v kravskom mlieku, tvorba hlienov a s ňou prichádzajúce choroby.
Už surové kravské mlieko nie je nič dobré, keď ho požívame. Viete ako musí vyzerať pasterizované mlieko, ktoré pokojne dávame našim deťom, ale i chorým ľuďom?
Pasterizované mlieko
Pasterizované mlieko bolo zavedené, až sa z mlieka stal „veľký biznis“. Je prakticky nemožné manipulovať s veľkým množstvom mlieka a mliečnych výrobkov a transportovať ich do veľkých vzdialeností bez toho, aby sa nepokazili. To nesie so sebou prirodzene finančnú stratu. Otázka výživnej hodnoty sa teda podriadila profitu. Prijali sa zákony, chrániace tieto zisky bez ohľadu na stratu výživnej hodnoty potraviny. A to platí plošne na (takmer) všetky potraviny, ktoré dostať v nákupných reťazcoch. A to je veľmi smutné.
Stačilo by dokázať, že pasterizácia mlieka neznamená vôbec ochranu zdravia jednotlivca alebo spoločnosti, ale že vlastne chráni mlieko pred skvasením.
Tvrdenie, že mliekom sa prenášajú choroby, čomu sa pasterizovaním zabráni, je úplná a totálna nepravda. Pasterizovaním sa v mlieku neusmrcujú ani týfusové baktérie, ani Coli-baktérie (črevné baktérie), ani bacily tuberkulózy. Aby sa usmrtili choroboplodné baktérie, muselo by sa mlieko zohriať na teplotu 90 až 110 °C. To by však bránilo tvorbe smotany a to by znamenalo veľkú nevýhodu z obchodného hľadiska.
V roku 1928 bolo zaznamenaných 12 úmrtí v San Franciscu, ktoré boli priamo pripísané konzumácii pasterizovaného mlieka.
Počas desaťročí svojej praxe Dr. Walker zistil, že u detí v každom veku, u mladistvých, ako aj u dospelých došlo k výborným zlepšeniam zdravotného stavu, ak sa kravské mlieko vyškrtlo z ich výživy.
Deti, ktoré neustále trpeli chorobami prechladnutia, sa stali zdravšími a silnejšími, ak sa mlieko nahradilo surovou mrkvovou šťavou alebo inými šťavami. Ich prechladnutia zmizli.
Dospelí, ktorí trpeli astmou, senno nádchou alebo inými stavmi zahlienenia, reagovali okamžite na vynechanie mlieka z ich výživy, a to hlavne v tom prípade, ak boli eliminované či úplne vynechané aj škrobové výrobky.
Je potrebné si uvedomiť, že neexistuje žiadny člen živočíšnej ríše, ktorý by sa živil mliekom, ak bol už raz odstavený.
Príroda vybavila mlieko každého druhu zvierat takými substanciami, ktoré sú najvhodnejšie pre rast jeho potomkov.
Je nespornou skutočnosťou, že mlieko každého použité ako potrava v dojčenskom veku zachováva život. Nepopiera sa tiež, že zriedkavo možno pozorovať, ako teliatko pije mlieko od kozy, mačiatko od fenky alebo šteniatko od kobyly. Sú dokonca záznamy o tom, ako gorila kojila dieťa. To sú však núdzové prípady v prírode a nie bežný spôsob výživy.
Je síce pravda, že kravské mlieko obsahuje veľké množstvo dôležitého vápnika, ale ostatné prvky, z ktorých je mlieko zložené, sú v takom nevyváženom vzťahu k potrebám ľudského tela, že praktocky zničia výhody, ktoré by vápnik telu poskytol.
Ak je mlieko pasterizované, je dostatočný dôvod na to, aby sme ho vôbec nepili. Pasterizované mlieko, ktoré pijú mamičky v tehotenstve, je asi hlavnou príčinou straty ich zubov, ak jedia málo, alebo vôbec žiadnu surovú potravu a nepijú zeleninové šťavy.
V surovej zelenine, šalátoch a ovocí je jednak vápnik, ako aj všetky ostatné dôležité látky, ktoré potrebuje matka, aj nenarodené dieťa. Aby ich však dostali v dostatočnom množstve, musia byť doplnené surovými šťavami, ako napríklad mrkvovou šťavou alebo zmesou karotka-špenát.
Novorodenec potrebuje materské mlieko. Ak nie je k dispozícii, prichádza do úvahy mlieko kozie, ktoré mu je svojím chemickým zložením najviac podobné. Nesmie byť pasterizované a nemalo by sa zohrievať na vyššiu teplotu ako 36 °C. Po prvých troch alebo štyroch týždňoch sa k nemu môže pridať čerstvo pripravená šťava z karotky. Začne sa štvrtinou šťavy a tromi štvrtinami mlieka a podiel sa pomaly zvyšuje. Tento postup sa doktorovi osvedčil.
Môjho syna som kojila maximálne, ako to bolo možné, podarilo sa mi 11 mesiacov. Po týchto mesiacoch sme prešli na kozie mlieko a neskôr sme začali pridávať mrkvovú šťavu (ako bolo písané vyššie v návode). Dnes má viac ako 16 mesiacov, mlieko pije už iba ráno, zato čerstvo odšťavenej šťavy vypije 2-4 dcl za deň. Kravské mlieko nikdy nepil.
Sójové mlieko
Sójové mlieko a ostatné rastlinné mlieka (mandľové, ryžové, lieskové, …) sa považujú za dobrú náhradu živočíšneho mlieka, pretože neobsahujú žiadne živočíšne substancie.
Sójové výrobky majú však v ľudskom tráviacom ústrojenstve kyselinotvorný účinok. Nasledujúce porovnanie sójového mlieka s mliekom materským a kravským je veľmi poučné:
- Materské mlieko obsahuje 87% vody, kravské mlieko takmer rovnako, zatiaľ čo sójové mlieko má len 10% vody. Tým, že sa pri výrobe pridá k sójovému mlieku voda, nepremení sa na vodu organicky viazanú.
- Materské mlieko obsahuje asi 1,5% bielkovín, kravské mlieko 3,5% a sójové mlieko viac ako 33%.
- Uhľohydrátov vo forme prírodných cukrov je v materskom mlieku 6%, v kravskom mlieku skoro 5%, zatiaľ čo sójové mlieko mlieko je zložené z viac ako 33% škrobových sacharidov.
- Materské mlieko obsahuje 4% tuku, kravské 3% až 4% a sójové mlieko 17%.
- Ak porovnáme chemické zloženie materského mlieka so sójovým, zistíme, že druhé má o 170% viac fosforu a o 400% viac síry. Obidva tieto prvky sú kyselinotvorné.
- Naproti tomu materské mlieko obsahuje o 3500% viac chlóru – čiastiaceho prostriedku – ako sójové mlieko.
Tieto faktory sú veľmi dôležité, ak uvážime, že veľa duševných chorôb, neurasténiu, sklony k abnormálnemu sexu a iné poruchy nervového systému sú zapríčinené najmä nevyváženým pomerom týchto prvkov v potrave. Nedostatok chlóru v sójovom mlieku má veľký vplyv na žalúdočné šťavy a môže viesť v našom tele k nedostatku kyseliny chlorovodíkovej. Tento nedostatok môže ďalej spôsobiť poruchy zloženia a aktivity krvi.
Ak dieťa nechce alebo nemôže piť mlieko, je najlepšie dať mu rozmanité čerstvé surové ovocné a zeleninové šťavy, aby sme jeho telu dodali všetky potrebné minerály, chemické prvky, vitamíny, hormóny, kalórie a aminokyseliny, ktoré potrebuje. Ak sú šťavy správne pripravené – čerstvo vytlačené, z čerstvého ovocia a zeleniny dobrej kvality – bude mať dieťa silné, zdravé, vitálne a proti chorobám značne odolné telo. Pretože dieťa rastie, môžeme šťavy doplniť jemne strúhanou surovou zeleninou a ovocím.
Iba varená alebo konzervovaná strava, jedlá z obilia alebo múčne výrobky nemôžu vybudovať zdravé telo. Treba si prizvať na pomoc čerstvé ovocie a zeleninu.
Cmar a smotana
Smotana je tuk a jej trávenie prebieha úplne inak než trávenie mlieka. Mala by sa používať surová, nepasterizovaná a v rozumnom množstve nie je veľmi škodlivá, aj keď je mierne hlienotvorná. Živočíšne tuky sú kyselinotvorné, a ak sa varia a pečú, môžu spôsobiť poruchy pečene, žlčníka a pankreasu.
Najlepšie tuky nájdete v avokáde a olivách.
Cmar nemá, čo sa týka výživy, žiadne zvláštne prednosti, ale pomáha pri zápaloch tráviacich ciest s teplotami. Ak ho vypijeme studený, môžeme jeho chladivý účinok sledovať takmer počas celej jeho cesty tráviacim ústrojenstvom. Je dokázané, že cmar s bakteriálnymi kultúrami, nech už sa nazývajú akokoľvek, je len výnosný tovar. Dr. Walker počas svojho výskumu došiel k záveru, že takýto cmar nemá špeciálny úžitok pre ľudské telo.
Syry
Čím je syr ostrejší, tým viac pôsobí na telo kyselinotvorne a tvorí viac hlienov. Najmenej kyselinotvorný je doma vyrobený tvaroh a potom švajčiarsky syr (ten, ktorý sa vyrába v okrúhlych bochníkoch s priemerom až 90 cm).
The cover image by ISTOCK/BHOFACK2.
Upozorňujem Vás, že články sú písané len pre vašu informáciu a neslúžia ako návod. Informácie čerpám z vlastných skúseností či z odborných a náučných kníh. Informácie v článku nie sú konzultované s lekárom. Pokiaľ tieto informácie použijete na vlastné účely, učiníte tak na vašu vlastnú zodpovednosť. Ako autor nijako nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia narábať s danými informáciami, ani nenesiem zodpovednosť za žiadne prípadné zdravotné ťažkosti a komplikácie. Nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia, článok a informácie v ňom, nie sú náhradou lekárskej diagnózy. Prípadné nejasnosti preberte so svojim lekárom.
Máte k tomu dobrý prístup – kravské mlieko určite nie a nemalo by sa piť. Navyše kvalitné kravské mlieko nikde nekúpite – všetko to je voda a odpad a jed. Zato kozie mlieko to je niečo iné. To že sú živočišné tuky kyselinotvorné som ale nevedela, ďakujem za informáciu a musím si to ešte viac naštudovať.