Tajomstvo dlhovekosti

V prvom rade mi dovoľte, aby som Vám predstavila doktora Normana W. Walkera a jeho úžasné knihy. Ja som sa k jeho knihám dostala náhodou, keď sme si pri kúpe odšťavovača mohli ako darček vybrať niečo z ponuky – jednoznačný výber boli knižky a dodnes neľutujem! Zmenila som tak svoj pohľad na jedlo. Vnímam rôznorodosť výživných potravín a zároveň postupne zo svojej stravy vylučujem nejedlé potraviny (rozumej neprospešné k vitálnemu zdravotnému stavu). Mnohí začnú argumentovať, že sa necítia zle či nezdravo, a preto nevidia dôvod stravovať sa inak, zdravšie, vylúčiť zo stravy napríklad mäso.

K tomu Vám poviem, že naše telo je veľmi, ale veľmi silné a dokáže dlho bojovať s nesprávnym stravovaním, nedostatočným pohybom a dotovaním vitamínmi a medikamntami z lekárne. Na sklonku života, kedy by ste pokojne mohli tvrdiť, že ste v polovici svojho života, a teda vo veku cca 55 rokov, zistíte, že Vám už tak dobre neslúži zrak, pobolieva Vás chrbtica (nielen) pri vstávaní, pri chodení, bolia Vás kĺby, svaly, slabšie počujete, nevládzete ako kedysi, vypadávajú Vám zuby, vlasy, ľahko sa lámu kosti, či Vám lekári zisťujú rôzne ochorenia – ako napríklad Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza, demencia či rakovina.

A to je ono. Telo už nevládze, po dobu niekoľkých rokov vysielalo signály, že niečo s Vami nie je v poriadku: pobolievala Vás hlava, vyhadzovali sa Vám rôzne vyrážky, tvorili ekzémy, mali ste rôzne druhy alergií -, všetko len príznaky niečoho, s čím telo bojovalo. Pokojne by ste sa mohli dožiť veku 100 rokov, alebo aspoň nad 90 rokov, keby ste zmenili životosprávu. A tu sa dostávam k jadru veci: NIKDY NIE JE NESKORO ZAČAŤ HNEĎ TERAZ!! Tak poďme do toho. Dôležité však je uvedomiť si, že sa celkovo zmeniť životosprávu a dopomôcť si tak k zdraviu a dlhovekosti, nedá urobiť za noc, zo dňa na deň, ani za týždeň. Ide o dlhodobú, systematickú prácu. Časom si na svoj nový životný štýl natoľko navyknete, že už nikdy nebudete tvrdiť, že držíte diétu a niečo si odopierate.

Ja sa svojmu novému životnému štýlu venujem viac ako 6 rokov, a to odvtedy, ako som mala veľké bolesti a trápenie s trávením. Boli dni, keď som pravidelne v poobedňajších hodinách vyvrátila všetko jedlo za deň skonzumované. Nakoniec mi lekári diagnostikovali Celiakiu (alergia na lepok). Odvtedy som prešla obrovskou reformou, nadobudla som cenné skúsenosti a všetko, čo budem písať, aj odskúšala na vlastnej koži a tele. Je to dlhá a náročná cesta. P O S T U P N E som sa dostala tam, kde som dnes. S veľkou trpezlivosťou treba pristupovať k telu, do ktorého roky hádžete jed(lo) len tak ledabolo.

Môžeme byť starí vo veku 30 rokov a môžeme byť mladí vo veku 70 rokov.

Doktor Norman W. Walker napísal mnoho kníh, ktoré hovoria o potrebe prijímať v strave čerstvú zeleninu a ovocie. Pravdepodobne sa dožil veku 116 rokov, vo vysokom veku sa ešte stále venoval záhradkárčeniu, jazdil na bicykli, bol čulý a netrpel žiadnou stareckou chorobou. Poslednú knihu napísal vo veku 113 rokov.

Dr. Walker bol jedným z najznámejších lekárov minulého storočia, ktorý sa zaoberal zdravím a výskumom výživy v USA. Takmer 70 rokov sa usiloval svojimi výskumami ukázať, ako ľudia môžu žiť dlhšie a zdravšie. Ako prvý poukázal na zdravie podporujúci účinok ovocných a zeleninových štiav. Jeho knihy boli vzorom mnohým lekárom, výskumníkom a autorom.

V jeho knihách sa dozviete, ako sa správne stravovať, aby vaša strava obsahovala potrebné vitamíny a minerály. Opisuje, aké chyby často robíme pri našom stravovaní, kde by sme mohli zabrať a kde ubrať. Mne jeho knihy pomáhajú každý deň. A dnes už viem, že tajomstvo dlhovekosti je v mojom nastavení mysle a v niektorých nesprávnych vzorcoch, ktoré sa dajú takmer okamžite odstrániť a vylepšiť. Dlho žiť môže ktokoľvek, kto chce.

The cover image by vitality4life.co.uk

Upozorňujem Vás, že články sú písané len pre vašu informáciu a neslúžia ako návod. Informácie čerpám z vlastných skúseností či z odborných a náučných kníh. Informácie v článku nie sú konzultované s lekárom. Pokiaľ tieto informácie použijete na vlastné účely, učiníte tak na vašu vlastnú zodpovednosť. Ako autor nijako nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia narábať s danými informáciami, ani nenesiem zodpovednosť za žiadne prípadné zdravotné ťažkosti a komplikácie. Nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia, článok a informácie v ňom, nie sú náhradou lekárskej diagnózy. Prípadné nejasnosti preberte so svojim lekárom.

Komentujte