Vegetariánske rizoto s hríbikovou prílohou

Vegetariánske rizoto s hríbikovou prílohou
Vegetariánske rizoto s hríbikovou prílohou

Niekedy dostanem obrovskú chuť na ryžu. Najčastejšie siahnem po jasmínovej ryži, prípadne po basmati ryži. Veľmi rýchlo sú uvarené, nehovoriac o vynikajúcej chuti. Inú ryžu, čo sa týka bielej ryže, nekupujem. A nikdy som nevarila ryžu v sáčku, považujem to za znehodnotenie tejto úžasnej plodiny. Uvariť ryžu vôbec nie je ťažké a verte mi, takto vami uvarená ryža chutí omnoho lahodnejšie.

Ako uvariť ryžu?

Najjednoduchší spôsob je nasypať si ryžu napr. do trojdecovej šálky (sú to cca 2 porcie). Ryža by sa mala pred varením premyť, ale nie je to podmienka. Niekedy to urobím, inokedy nie. Jasmínová ryža, aj basmati sú čisté. Po premytí nevylievate bielo zafarbenú vodu, ako to býva pri iných druhoch ryže.

Do hrnca si nalejete olivový olej, môžete ale nemusíte na oleji osmažiť trošku cibuľky, a nasypete ryžu zo šálky. Veľmi krátko ju na oleji osmažíte, pridáte soľ alebo vegetu (bez pridania glutamanu sodného), premiešate a zalejete vodou (ani horúcou, ani príliš studenou). Pomer vody a ryže je 2:1. Na jednu šálku ryže sa použije dvojnásobok vody – teda dve šálky.

Hrniec s ryžou nastavíte na vyššiu teplotu, aby ste vodu priviedli do varu. Potom je potrebné teplotu znížiť a ryžu nechať variť potrebný čas na nižšej teplote – tak aby voda stále jemne vrela. Zvyčajne je to čas 10-12 minút. Na obale každej ryže to je zvyčajne vyznačené.

Pri natural ryži, takú som použila v mojom recepte, je postup rovnaký, len čas varenia je 30-35 minút. To isté platí aj pri ďalších druhoch, napríklad hnedej či čiernej ryži.

Na vegetariánske rizoto potrebujeme:

  • natural ryžu
  • zelenú cibuľku
  • tekvicové semienka
  • čierny/biely sézam
  • tekvicový olej
  • soľ/vegeta

Príloha:

  • 5ks šampiňóny
  • 2ks zelená paprika
  • 1ks šalotka
  • olivový olej

Postup na prípravu rizota:

Uvaríme si ryžu. Varila som ju bez soli a nie na cibuľke, soľ som pridala až neskôr.

Do nachystanej misy som vysypala ryžu, posolila som ju, pridala nakrájanú zelenú cibuľku, tekvicové semienka, čierny sézam a nešetrila som tekvicovým olejom. Všetko treba poriadne premiešať.

Na panvici som si nechala ohriať olivový olej, pridala nakrájanú šalotku na mesiačiky, nakrájané šampiňóny a nakrájanú papriku. Takto som to bez akejkoľvek soli či korenia nechala piecť približne 5-7 minút na vyššej teplote, aby sa mi to pekne dozlatista smažilo. Je potrebné to premiešavať, aby sa to zbytočne na panvicu nepripieklo. Panvicu neprikrývať.

A je hotovo. Na tanier naložíte rizoto, pridáte hríbikovú prílohu, ja som si dopriala ešte volské oko, rajčiny a údený ovčí syr.

Hotová pochúťka! Prajem dobrú chuť!

 

Komentujte