Ako som prehodnotila svoje chute

Buďme na seba viac milí, prejavujme si viac lásky a viac sa na seba usmievajme. Potom budeme zdraví a šťastní a plní energie. Verme si viac, ale pre seba aj viac robme! Cvičme a žime zdravo! Varme si lahodne a chutne! A čítajme viac!

Už pred nejakým časom som zanechala svoje staré neresti – nezdravé stravovanie, nepohyb či zbytočné zahlcovanie sa nepotrebnými informáciami z médií. Je oslobodzujúce mať čistú hlavu. Tráviť čas s vlastnými myšlienkami, snami a víziami. Meditovať. Snívať svoje sny a tie si plniť. Poznáte ten citát? Keď o tom dokážeš snívať, dokážeš to aj uskutočniť.

Zdravie

Niekoľko rokov som trpela vážnymi zdravotnými problémami. Trápili ma kožné problémy, ktorým nerozumeli samotní lekári. Nevedeli prísť na dôvod mojich problém, na moje otázky nepoznali odpovede. Odpovedať som si musela sama. Samoštúdiom odborných kníh. A tak som sa dozvedela, čo je to candida, ako funguje lymfatický systém a ako si môžem pomôcť. Spoločne s týmto pochopením sa vo mne začal tvoriť nový život (otehotnela som) a to ma primalo ešte viac zapracovať na riešení mojich problémov.

Máme to v hlave. A v srdci. Všetky negatívne pocity ako hnev, nenávisť, zlosť, závisť, neláska, nás vedú len k väčším a silnejším zdravotným problémom. Viditeľným, či neviditeľným. Áno, choroba môže driemať niekoľko rokov v nás ako tichý zabiják a viditeľne sa prejaviť neskoro. Obrovskou výhodou sú signály, ktoré nám naše telo vysiela prostredníctvom príznakov – bolesť hlavy, nervozita, bolesť chrbta, vyrážky na rôznych častiach tela, začervenané miesta, ekzémy či únava, depresia. Je ich mnoho. A nie je vôbec ľahké svoje telo prečítať. Chce to čas a trpezlivosť. A vytrvalosť. Kým som sa ja dostala tam, kde som dnes, prekonala som viac ako 4 roky (m)učenia a stále sa ešte učím – počúvať svoje telo a dávať mu čo potrebuje. Ale dá sa to. A funguje to.

Obdobie pred pôrodom

Niekedy sa, ale, nutne musíme zbaviť vecí, ktoré sme dovtedy zbožňovali. Napríklad vyvaľovania pred telkou. A namiesto toho vdychovať čerstvý vzduch počas prechádzky či relaxovať počas čítania dobrej knižky. Alebo úplne vylúčiť z jedálnička biely cukor – je množstvo náhrad, ktoré Vám zachutia (melasa, med, agávový sirup…). Či (takmer) úplne vylúčiť z jedálnička mäso – akosi mi prestalo chutiť, vzdala som sa ho z jedného dňa na druhý pred 4 rokmi a som veľmi spokojná. Keď si dnes môžem vybrať, zvolím si zeleninu, strukoviny, ryžu, ryby a ovocie samozrejme. Tým pádom som schudla (z pôvodnej váhy 60 kíl na dnešných – už ustálených – 53 kíl) a zhodila zo seba všetok tuk. Pre niektorých, ktorí ma v lete videli v plavkách som bola až nepredstaviteľná a pýtali sa ma, ako je možné, že okolo pása nemám tuk – veď ho tam má každý… Ja nie. Mám namiesto tuku svaly. A páči sa mi to. Cítim sa ľahká a zdravá. Pevná a silná. To môže dnes o sebe povedať málokto (česť výnimkám, samozrejme nehádžem všetkých do jedného vreca). Vzdala som sa bielej múky a hlavne pečiva, ktorého som predtým jedla požehnane. Lekári mi diagnostikovali intoleranciu na lepok. Je pre mňa ešte vždy ťažké vysporiadať sa s chybami, ktoré som pri „liečbe“ mojich alergií urobila. Napriek všetkému je to pre mňa obrovské ponaučenie a škola života – viem ako budem postupovať ďalej.

V kuchyni som napríklad znížila množstvo používanej soli. Jedlá dochucujem bylinkami – čerstvými alebo sušenými, ktoré počas leta nahromadím. Samozrejme solím, soľ je veľmi dôležitá pre organizmus, ale kúpila som si kryštáliky morskej a himalájskej soli, ktoré nasypem do mlynčeka a na jedlo rovno meliem. Zmenili sa mi chute, moje telo ma dnes dostatok minerálov a preto nemám potrebu jedlo soliť vo veľkej miere. A preto mi jedlá, ktoré varia iní, už nechutia, cítim v nich veľa jódovanej rafinovanej soli (odporúčam prečítať !tu! viac). Len jednoducho počúvam svoje chute.

Naučila som sa variť v menších dávkach, v menších hrncoch, a teda varím len porcie, ktoré hneď zjem, neodkladám jedlo na ďalší deň – len výnimočne. Pochádzam z veľkej rodiny, kde sa vždy varievalo vo veľkých, niekoľko litrových hrncoch, aby ostalo na celý týždeň pre celú rodinu. Ja som to vo svojej domácnosti zmenila. Varím len toľko, koľko zjeme na jedno posedenie. Jedlo je tak čerstvé a chutné. Zohrievané jedlo už nie je také chutné – to ste iste postrehli

Ďalšou veľkou zmenou je nepoužívanie mikrovlnnej rúry. Úplne som ju vylúčila. Vždy som cítila, že jedlo zohriate v nej je zvláštne, ale keď som si naštudovala jej fungovanie, vylúčila som jej používanie v kuchyni úplne. Vrátila som sa k zohrievaniu na panviciach a v hrncoch. A úplne najradšej by som varila na ozajstnom ohni. Jedlo pripravené na ohni opäť chutí úplne inak.  Zatiaľ mám len indukčnú platňu.

Ako pijem kávu

Pijem kávu (pila som ju aj počas tehotenstva a kojenia). Zbožňujem kvalitnú čerstvo namletú kávu, pripravenú z kávovaru, nie tú instantnú – čo je podľa mňa len odpad). Bol to taký ranný rituál, vstávať so šálkou kávy najskôr. Zmenila som to, dnes ju už nepijem ráno nalačno, lebo káva zakysľuje organizmus (pozri Acidobázická rovnováha). Najskôr prijmem do tela 3dcl vody s vitamínom C (úplne postačí citrón) – ten teraz užívam vo veľkých dávkach, pomáha mi zbaviť sa pliagy, ktorú mám v tele. Potom si urobím zeleninové alebo ovocné smoothie (spolu pomixujem listový šalát, k tomu nejaká zeleninka alebo ovocie, nejaký druh orieškov – cashew, mandle, pistácie; nejaký druh oleja – olivový, slnečnicový, tekvicový, ľanový, púpavový; niekedy pridám kokos, mak či chiu), potom si urobím raňajky (pozri tu pre inšpiráciu) a vtedy si pripravím čerstvú kávu s medom.

Dnes som kávovar nahradila tzv. Moka Express (vymyslel Talin Alfonso Bialetti), kde si do spodnej časti nalejem teplú vodu, do sitka nasypem čerstvo namletú kávu (ktorú si predtým nameliem ručným mlynčekom), dám variť a po pár minútach mám hotový voňavý nápoj, do ktorého si stále dávam med, ale vylúčila som mlieko – nahradila som ho kozím sypaným mliekom.

Ako mi pomáha Luna

Začala som svoje dni orientovať podľa lunárneho kalendára (pozri tu:  Luna nám napovie). Každý deň je Mesiac v znamení zvieratníka (Baran, Býk, Váhy, Lev, Panna…) a každý zvieratník predstavuje niečo iné. Napríklad počas dní, ktoré sú orientované v Rybách, Škorpiónovi a Rakovi (vodné znamenia) si vôbec neumývam vlasy ani si vlasy v týchto dňoch nestrihám. Naopak iba v dňoch Leva a Panny chodím ku kaderníkovi – strihať či farbiť vlasy. Vlasy mám zdravšie, krajšie, hustejšie a silnejšie. Platí to u všetkých, chlapom napríklad začnú hustnúť vlasy tiež, keď si ich budú strihať len v Levovi (levia hriva sa hovorí) – odskúšané! Každé znamenie zvieratníka je orientované na inú časť nášho tela, preto sa napríklad počas dní v Rybách viac starám o svoje nohy (chodidlá) a počas dní Panny cvičím cviky zamerané na bruško. Je to celá veda, ale ja Vám tu postupne tieto taje odhalím (pozri Sila Barana) a (pozri Sila býka). A potom to už ide ľahko a samo a vedie to ku kvalitnejšiemu životu.

Chodím včašie spať a skorej vstávam – aj cez víkend. Spím spravidla 7-8 hodín, vtedy sa cítim najoddýchnutejšia. Veľmi pomôže, keď si telo nastavíme na určitý pravidelný režim, napr. zaspať o 22:30 a vstať o 6:00. Je potrebné, aby sme sa naučili oddychovať kvalitným spánkom, oddychovať aktívne (prechádzka, beh vonku, joga, posilňovňa), ale tiež meditovať – venovať svojej hlave pár minút denne a vypnúť ju, nemyslieť.

NEFAJČÍM!!!

NEPIJEM ALKOHOL!!! (Výnimočne pohárvína).

Denne vypijem 0,5 litra bylinkového čaju a cca 1,5 litra nesýtenej tiché minerálnej vody s vysokým obsahom hydrogénuhličitánu (HCO3). Ktorú ale striedam s pitím čistej vody: v dvojlitrovom džbáne mám kúsky šungitu, kryštál a ruženín a to vypijem počas jedného dňa. Voda je tak čistejšia, zbavená škodlivín.

Pravidelne cvičím       (kedysi pravidelne v posilňovni, dnes už len doma).

Moje zdravotné problémy

Keď si spomeniem, ako veľmi veľmi zle mi bývalo, ako som sa trápila a nevedela som, kde robím chybu. Veľmi často som dávila (3-4 krát do týždňa) – v tom období som okrem bieleho pečiva, cestovín a množstva cukru nejedla takmer nič iné. Trpela som obrovskými bolesťami hlavy, brucha a preto som sa dopovala tabletkami proti bolesti (aj každý deň). Moje ruky a tvár boli posiate ekzémom, ktorý nechcel zmiznúť – telo mi celý čas dávalo najavo, že mám tráviaci problém. Len som tomu nerozumela. Dnes už je to omnoho lepšie, bolesti sa zmiernili, ekzém zmizol. Avšak, nemôžem od svojho tela očakávať zázraky, keď väčšinu života som žila nezdravo, musím mu dať čas, aby sa ozdravelo, zotavilo a zregenerovalo – a všetko zanecháva jazvy, menšie či väčšie. Čas, ale, hojí všetky rany, aj jazvy viac uhladí. A tu sme pri spomínanej trpezlivosti a vytrvalosti. Trpezlivo zotrvávam v živote, ktorý sa mi konečne páči, s ktorým som spokojná a ktorý smeruje do svetlej, krásnej budúcnosti.

Aby som nezabudla, je veľmi dôležité, aby ste takéto životné zmeny s niekým zdieľali, blízki Vám pomôžu najviac, podporia, podržia, nastavia rameno, keď Vám bude najhoršie… Nebyť môjho milovaného muža a rodiny, nebola by som dnes tam, kde som. Za to im venujem jedno obrovské ĎAKUJEM!!!

Upozorňujem Vás, že články sú písané len pre vašu informáciu a neslúžia ako návod. Informácie čerpám z vlastných skúseností či z odborných a náučných kníh. Informácie v článku nie sú konzultované s lekárom. Pokiaľ tieto informácie použijete na vlastné účely, učiníte tak na vašu vlastnú zodpovednosť. Ako autor nijako nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia narábať s danými informáciami, ani nenesiem zodpovednosť za žiadne prípadné zdravotné ťažkosti a komplikácie. Nepreberám zodpovednosť za vaše rozhodnutia, článok a informácie v ňom, nie sú náhradou lekárskej diagnózy. Prípadné nejasnosti preberte so svojim lekárom.

Komentujte